Okulista


W powszechnej opinii pogorszenie wzroku wymaga porady okulisty, a następnie wizyty u optyka. Niewiele osób wie, że inny specjalista – optometrysta również ma wiedzę oraz kompetencje pozwalające mu na działania zmierzające do poprawy jakości naszego widzenia. Jak więc odróżnić, z którymi objawami i dolegliwościami udać się do okulisty, a z jakimi do optometrysty?

Z jakimi problemami udać się do okulisty?

okulista Toruń
Zdecydowanie to okulista jest specjalistą, do którego udamy się w sytuacji, gdy zauważymy pierwsze objawy pogorszenia widzenia lub wystąpią inne problemy ze strony narządu wzroku. Okulista jako lekarz o określonej specjalizacji ma najszersze kompetencje nie tylko do wykrycia wady wzroku, ale także do leczenia chorób oczu. Ich objawy zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Niektóre choroby narządu wzroku nie powodują żadnych dolegliwości, a są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego należy pamiętać o kontrolnych wizytach u okulisty. Szczególnie, gdy pojawią się objawy takie jak:

  • ból gałek ocznych,
  • ból głowy,
  • podwójne widzenie,
  • łzawienie,
  • zmiany skórne w obrębie powiek

Najczęściej pogorszenie wzroku wiąże się z koniecznością noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek. Zadanie okulisty to dobranie pacjentowi szkieł o odpowiedniej mocy oraz nauka aplikacji soczewek kontaktowych. Lekarz doradzi też w kwestii odpowiedniej pielęgnacji soczewek.

Okulista czy optometrysta?

Sama wada wzroku nie jest chorobą. Jeżeli celem wizyty ma być jedynie usprawnienie procesu widzenia, nie zawsze musimy korzystać z porady okulisty. W takim przypadku wystarczy wizyta u innego specjalisty.
optometrysta Toruń
Optometrysta to specjalista w zakresie diagnostyki i kompensowania wad wzroku za pomocą okularów, soczewek kontaktowych oraz innych pomocy wzrokowych. Zajmuje się również diagnostyką dysfunkcji widzenia obuocznego, czyli zeza. Ta stosunkowo mało znana specjalizacja została wpisana na listę zawodów medycznych, ale trzeba pamiętać, że optometrysta nie jest lekarzem. Do wykonywania tego zawodu wystarczą studia magisterskie na wydziale fizyki o specjalności optometria lub studia podyplomowe.

Wiedza i umiejętności  pozwalają specjaliście na szczegółowe badanie wzroku pacjentów pod kątem dobrania jak najlepszej korekcji okularowej bądź soczewek kontaktowych. W przeciwieństwie do okulisty optometrysta nie przeprowadza leczenia chorób wzroku. Jeśli w trakcie badań zauważy nieprawidłowości, kieruje pacjenta do okulisty. Oprócz tego specjalista z zakresu optometrii może przeprowadzać terapię widzenia, którą wykonuje najczęściej we współpracy z okulistą. Pomaga ona w przypadku problemów z ostrością wzroku, dlatego stosuje się ją w przypadku: zeza, „leniwego oka”, niekontrolowanych ruchów oczu i wielu innych zaburzeń. Terapia wzrokowa poprzedzona jest szczegółowymi badaniami.

Ze względu na szeroki zakres wiedzy, optometryści są chętnie zatrudniani w salonach optycznych lub klinikach okulistycznych.

Optyk – zakres działań

Optyk zajmuje się realizacją recept na okulary, które wydał okulista lub optometrysta. Jego zadaniem jest więc interpretacja i analiza badań oraz wyników, na podstawie których wykonuje później okulary. Często służy radą lub pomocą w doborze odpowiednich oprawek. W swojej codziennej pracy zajmuje się również naprawą okularów, wymianą szkieł w oprawkach, a także pracami związanym z ich drobną konserwacją. Niektóre salony optyczne zatrudniają optyków z uprawnieniami optometrystów. Takie rozwiązanie pozwala na zbadanie wzroku na miejscu przez specjalistę.

Zawód optyka można zdobyć już w profilowanym technikum, bądź w szkole policealnej. Kształcić się można również na kierunkowych studiach wyższych o specjalności optyka okularowa. Niezależnie od wykształcenia, w tym zawodzie liczy się również podejście do klienta i znajomość aktualnych trendów.

Wybierając specjalistę, któremu powierzymy nasze oczy, powinniśmy kierować się charakterem oraz rodzajem problemów ze wzrokiem albo narządem wzroku. Warto poprawić komfort widzenia i dopasować okulary lub soczewki u doświadczonego profesjonalisty. Jednocześnie nie należy bagatelizować objawów ani zaleceń wskazujących na to, że konieczna jest wizyta u lekarza.

TOP